Apie STEAM

STEAM ugdymas

Tai integralus, į kompleksišką tikrovės reiškinių pažinimą, pritaikymą ir problemų sprendimą kreipiantis vaikų gebėjimų ugdymas gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos kontekste.

STEAM ugdymas(is) jau ikimokykliniame amžiuje tampa aktualėjanti tema visame pasaulyje. Šių ikimokyklinio amžiaus vaikų norą ir smalsumą tirti aplinką, kelia jiems naujus iššūkius. Toks ugdymas skatina vaiką išsiaiškinti, kaip kurti naujus dalykus ar perkurti jau esamus, ieškoti netradicinių veikimo būdų, mąstyti individualiai. STEAM idėjų taikymas leidžia vaikui pamatyti pasaulį kaip nesibaigiančių galimybių šaltinį. Aktyviai veikdami vaikai suvokia realius pasaulio ryšius, mokosi, kaip kas veikia, nes nėra vieno teisingo atsakymo, yra tik bandymų keliu rastas sprendimas.

Šių dienų kontekste nepakanka vien tik atvesti vaiko į darželį, labai svarbu kas jame vyksta, kokios veiklos padeda jam augti. Veiklos ikimokyklinėje įstaigoje turi būti smagios, įdomios, auginančios, inovatyvios, integralios ir orientuotos į realias pasaulio problemas. Tyrinėjimas ir eksperimentavimas žadina įgimtą ikimokyklinio amžiaus vaikų norą ir smalsumą tirti aplinką, kelia jiems naujus iššūkius.

Ką reiškia STEAM?

S (SCIENCE) – TAI GAMTOS MOKSLAI. Gamtos mokslai padeda daugiau sužinoti apie aplinką ir joje vykstančius procesus. Šios veiklos apima vandens, smėlio ir kitokių gamtoje esančių objektų tyrinėjimą. Vaikai yra gamtos tyrinėtojai. Jie kuria teorijas, kad paaiškintų, ką jie mato, ir renka duomenis, jog išbandytų šias teorijas. Jie gali kelti hipotezes, paremtas savo pastebėjimais, o tada bandymo būdu tikrinti šias hipotezes.

T (TECHNOLOGY) – TAI TECHNOLOGIJOS. Veikla su technologijomis apima ne tik kompiuterius, planšetes ir mobiliuosius telefonus, bet ir paprastus mechanizmus, kurie palengvina mūsų gyvenimą. Tai bet koks žmogaus sukurtas objektas, pvz.: žirklės, ratai, svarstyklės. Šios paprastesnės technologijos leidžia vaikams suprasti, kaip įrankiai padeda mums atlikti užduotis.

E (ENGINEERING) – TAI INŽINERIJA. Inžinerija – tai medžiagų panaudojimas projektuojant, kuriant. Kai vaikai iš kaladėlių stato įvairius bokštus ar sujungia geležinkelio bėgius, jie veikia kaip inžinieriai. Statydami sniego, smėlio ar kartono tvirtoves, jie sprendžia struktūrines problemas. O kai išsiaiškina, kaip kraunant pagaliukus ar akmenukus užblokuoti vandens srautą, jie tampa inžinieriais.

A (ARTS) – TAI MENAI. Vaikai kuria tapydami, vaidina, muzikuoja ir piešia. Menas yra sensoriniai tyrinėjimai. Vaikai gali pajusti dažus ant pirštų ir pamatyti, kaip spalvos keičia popieriaus išvaizdą. Piešimas padeda vaikams išreikšti tai, ką jie žino ir jaučia net prieš pradėdami skaityti ar rašyti. Muzika taip pat susijusi su STEAM įgūdžiais, tokiais kaip ritmo atpažinimas.

M (MATHEMATICS) – TAI MATEMATIKA. Matematika yra vaikų įrankis susipažinti su pasauliu. Tai skaičių pažinimas, įvairios operacijos su jais, matavimas, geometrija, erdvės pažinimas. Vaikai kasdien tyrinėja naudodami matematines formų, dydžių, sekos, apimties, atstumo sąvokas.

_____________________

Lopšelis-darželis „Pupų pėdas“, kaip partneris, jungiasi į Europos mokyklų „STEM School Label“  tinklą, kad galėtų dalintis patirtimi su kolegomis iš kitų Europos šalių, o taip pat įsivertinti savo patyriminio ugdymo organizavimo stipriąsias ir silpnąsias puses, tobulintinus veiklos aspektus.

___________________________

2020 metų gegužės mėnesį  pateikta paraiška „STEAM DARŽELIS“ PROGRAMŲ KONKURSUI  ir skirtas Šiaulių miesto savivaldybės  finansavimas programos „Augu su STEAM“ įgyvendinimui.
Pasirinktos temos: „Išdykę obuoliukai , „Voras mezga ploną tinklą“, „Vandenėlis tešku, tešku“, „Lapų šokis“, „Kaštono ir giliuko nuotykiai“, „Statome tiltus“, „Magiški muzikos garsai“, „Kosmoso rutuliai“. Dėl Covid pandemijos apribojimų programa buvo įgyvendinta su lopšelio-darželio „Pupų pėdas“ ugdytiniais.
2021 metų rugpjūčio mėnesį  pateikta paraiška  STEAM DARŽELIS“ PROGRAMŲ KONKURSUI  ir skirtas Šiaulių miesto savivaldybės  finansavimas programos Nuo paprasto iki sudėtingo. Keliauju su STEAM“ įgyvendinimui. Programoje dalyvavo lopšelių-darželių  „Eglutė“, „Dainelė“, „Žiogelis“, „Rugiagėlė“, „Voveraitė“, „Trys Nykštukai“ ugdytiniai.  Pravestos temos: „ Žaidžiame detektyvus“, „Matematika gamtoje“, „Stebuklingi akmenukai“, „Atpažįstu ir kuriu emociją“ ir dar 4 užsiėmimai skirti ankstyvajam programvimui su  su Cubroid kodavimo blokais „Mokslinė laboratorija“, „Lego kūrybinė laboratorija“, „Kūrybinė inžinerija“, „Robotika ir valdymo inžinerija“.

___________________________

2022 metų balandžio  mėnesį  vėl pateikta paraiška  STEAM DARŽELIS“ PROGRAMŲ KONKURSUI  ir skirtas Šiaulių miesto savivaldybės  finansavimas programos „Augu su STEAM – tyrinėju, kuriu, atrandu“ įgyvendinimui. Programoje dalyvauja lopšelių-darželių  „Eglutė“, „Dainelė“, „Žiogelis“, „Rugiagėlė“, „Voveraitė“ ir Dainų progimnazijos priešmokyklinės grupės ugdytiniai. Šį kartą pasirinktos temos: „Renkuosi profesiją“, „Vaisių ir daržovių laboratorija“, „Ateities inžinerija. Svajonių tiltai“, „Piratų nuotykiai“,„Ankstyvojo programavimo pagrindai“: „Smagioji robotika“, „Pasivaikščiojimas su  dinozaurais“, ,„Kelionė aplink pasaulį“, „Dviratukas“.

2023  metų  kovo mėnesį  pradedame įgyvendinti jau ketvirtąją STEAM programą  Vaikas  STEAM pasaulyje“. Veiklos vyks 2023 m. kovo – lapkričio mėn. lopšelio-darželio „Pupų pėdas“ STEAM centre. Veiklas ves lopšelio-darželio „Pupų pėdas“ pedagogės. Bus vedamos keturios STEAM veiklos: „Vandens paslaptys“, „Kosmoso platybėse“, „Vaivorykštė“, „Žaidžiu profesijas“. Veiklose dalyvaus lopšelių-darželių „Eglutė“, „Dainelė“, „Žiogelis“, „Rugiagėlė“ ir  „Spindulio“ ugdymo centro ugdytiniai.

Informacija atnaujinta — 2024-01-17 | << ATGAL